ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 26-ին ընդունել է  Հայաստանում Կուբայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էմիլիո Պեւիդա Պուպոյին:
Խորհրդարանի ղեկավարը, շնորհավորելով դեսպանին դիվանագիտական առաքելության ստանձնման կապակցությամբ, համոզմունք է հայտնել, որ նա իր ջանքերը կներդնի  հայ-կուբայական հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններում:
Արարատ Միրզոյանը, նշելով, որ Հայաստանը Լատինական Ամերիկայի տարածաշրջանի մի շարք երկրների հետ ունի բավականին ակտիվ հարաբերություններ, հույս է հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ Կուբայի հետ փոխգործակցությունը եւս կհասնի բարձր մակարդակի:
Երկկողմ կապերի զարգացման գործում արժեւորելով պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը՝  օրենսդիր մարմնի ղեկավարը  նշել է, որ Ազգային ժողովում արդեն ձեւավորվել է  Հայաստան-Կուբա բարեկամական խումբը:  Կարեւորելով միջազգային հարթակներում փոխգործակցության ակտիվացումը՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ  առկա է չօգտագործված զգալի ներուժ:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Կուբայի իշխանություններին 1988 թ.  երկրաշարժի  դժվարին օրերին հայ ժողովրդին օգնության ձեռք մեկնելու համար:
Էմիլիո Պեւիդա Պուպոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի հնարավորը նպաստելու երկու երկրների միջեւ կապերի առավել զարգացմանն ու խորացմանը: Դեսպանը եւս կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ կապերի ամրապնդման հարցում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին,  կարեւորել համատեղ ծրագրերի իրականացումը՝ մասնավորապես գիտակրթական  եւ  զբոսաշրջության ոլորտներում:  Կողմերը փաստել  են, որ  չնայած երկու երկրների միջեւ հեռավորությանը՝ առկա են բոլոր նախադրյալները  երկկողմ հարաբերությունների հետագա  զարգացման համար:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու Կուբայի  Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխություններին:

26 марта Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Куба в Армении Эмилио Певиду Пупо.
Глава парламента, поздравив посла с дипломатической миссией в РА, выразил уверенность, что он приложит все усилия для развития и укрепления армяно-кубинских отношений.
А.Мирзоян, отметив, что Армения наладила довольно активные отношения с рядом стран Латинской Америки, выразил надежду на высокий уровень взаимодействия совместными усилиями также с Кубой.
Выделив деятельность парламентских групп дружбы в развитии двусторонних связей, спикер отметил уже сформированную в НС группу дружбы Армения – Куба. Подчеркнув важность активного взаимодействия на международных площадках, А.Мирзоян отметил наличие весомого неиспользованного потенциала.
Председатель НС поблагодарил власти Кубы за протянутую армянскому народу руку помощи в тяжелые дни   землетрясения 1988 года.
Эмилио Певида Пупо, поблагодарив за прием, заверил, что за время своей деятельности в РА сделает все возможное для еще большего развития и углубления связей между двумя странами. Посол также подчеркнул роль парламентской дипломатии в упрочении двусторонних связей.
Собеседники обратились к возможностям сотрудничества в различных сферах, подчеркнули важность реализации совместных программ, в частности в научно-образовательной и туристической сферах. Стороны констатировали, что, несмотря на дальность стран друг от друга, есть все предпосылки для дальнейшего развития двусторонних отношений.
В ходе встречи собеседники коснулись вопросов урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, признания Геноцида армян и изменений Конституции   Республики Куба.